Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

„Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic” – wspólne czytanie i analiza treści książki

 

Czesio1 (2014-11-20, 15:55):

Jako że w przyszłym roku zdecydowaliśmy się ruszyć śladami Pana Tomasza po Bieszczadach to chciałbym Wam zaproponować wspólne czytanie "Tajemnicy Tajemnic". Czytanie i oczywiście analizę. Dzięki temu łatwiej może będzie nam poszukać śladów w górskiej scenerii.

 

Yvonne (2014-11-23, 16:47 ):

Wstęp do „Tajemnicy tajemnic” jest pięknym przykładem tego, w jak mistrzowski sposób Nienacki potrafił wprowadzać atmosferę przygody, jak umiał już dzięki pierwszym stronom swoich książek zaprosić czytelnika do zanurzenia się w lekturze i przeżywania perypetii wraz z bohaterami. To jest coś wspaniałego. Tutaj czuję to wyraźnie. Sam czas rozpoczęcia akcji: kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego, to już prawie wakacje! Niedługo zacznie się beztroski czas bez ślęczenia nad podręcznikami i bez stresu przed kartkówkami i odpowiedziami przy tablicy. Baśka jeszcze nie wie, że tym wakacjom towarzyszyć będzie wspaniała zagadka i jej arkana. Ale już się domyśla ... Już rysuje się przed nim wspaniały krajobraz Bieszczad, dzikiej przyrody, małych urokliwych miejscowości i ciekawi ludzie spotkani na drodze włóczęgi i na drodze ... przygody.

 

Roch (2014-11-23, 21:08)

Ja nie mógłbym nic dodać, do Twojej oceny wstępu TT. Jest pełny. Trochę szukałem na temat domu aukcyjnego w Wiedniu, ale bezskutecznie.

 

johny (2014-11-23, 23:01)

Przeczytałem Wstęp i nawet pierwszy rozdział! Nie powiem wstęp jest zachęcający ale kilka innych było lepszych! Oczywiście coś co dla Nienackiego jest podłogą dla innych jest sufitem. Natomiast w perspektywie zlotu ja bardziej bym się skłaniał ku trasie Baśki. Nie ma to jak być na szlaku i czuć to „coś”!

 

Yvonne (2014-11-24, 08:03)

A ja ku trasie Samochodzika

 

Czesio1 (2014-11-24, 08:12)

Dla mnie ten wstęp do "Tajemnicy Tajemnic" jest również o tyle świetny, że już na dzień dobry nakreśla i to dość dokładnie ewentualne miejsca, które odwiedzą bohaterowie. Poza tym to góry a ja kocham góry. Choć w Bieszczadach jeszcze nigdy nie byłem.

 

Czesio1 (2014-11-24, 08:12)

Dla mnie ten wstęp do "Tajemnicy Tajemnic" jest również o tyle świetny, że już na dzień dobry nakreśla i to dość dokładnie ewentualne miejsca, które odwiedzą bohaterowie. Poza tym to góry a ja kocham góry. Choć w Bieszczadach jeszcze nigdy nie byłem.

 

Roch (2014-11-24, 18:10)

Po pysznej kolacji, na lepsze trawienie, postanowiłem przeczytać kynologiczny rozdział I .

Wynikiem tego, jest zamówiona książka Axela Munthe Księga z San Michel. Przeczuwam, że to może być moja książka. Bardzo spodobały mi się recenzje.
Nienacki czytał prawdopodobnie wydanie z roku 1973.

 

johny (2014-11-26, 10:02)

No to jak mówimy o rozdziale I to jego clue w moje opinii stanowi pojedynek Tomasza z Protem o przywództwo. Nie wiem czemu, czytając opisy "pieska" nieodłącznie kojarzą mi się ze Scooby Doo. Mamy zatem Scoobego, Kudłatego (Tomasz) i nawet Wehikuł Tajemnic (nazwa jak najbardziej adekwatna).

Na kanwie tej potyczki Nienacki powoli wprowadza w nas w niuanse najnowszej misji Samochodzika.

 

Czesio1 (2014-11-29, 20:43)

Chciałbym jeszcze na chwilę wrócić do wstępu książki. Oto Baśka rysuje swoją trasę wędrówki po Bieszczadach:

"Baśka prowadził go po górskich pasmach, zaczynając od Chryszczatej i Wołosania, poprzez Habkowce, Jasło, Rabią Skałę, Czerteż, Krzemieniec i Wielką Rawkę.
(...)
— A z Ustrzyk Górnych, panie Tomaszu — kontynuował Baśka swój trudny marsz — zrobimy jeszcze wycieczkę na Szeroki Wierch, Tarnicę, Halicz i przez Krzemień wrócimy na Bukowe Berdo."

 

Trasa Baśki

wyk. Czesio1
źródło: Compass - Bieszczady

Tomasz miał inną wizję wycieczki dla harcerzy Baśki:

"— Radzę wam najpierw zwiedzić Lesko i okolice — mówiłem. — Potem Hoczew, Uherce, Ustianową, Ustrzyki Dolne, Hoszów, Czarną i Lutowiska. Następnie wrócić do Ustrzyk Dolnych i pomaszerować na Liskowate i wyżej, aż na Kuźminę i Tarnawę Wołoską, skąd przez Słonne Góry można dojść do Sanoka, gdzie jest piękne regionalne muzeum."

 

Trasa Pana Tomasza

wyk. Czesio1
źródło: Compass - Bieszczady
oraz mapa.targeo.pl


Nieco inną mapkę trasy zaproponowanej przez Tomasza nakreślił van de loro:

 

trasa PS Bieszczady

wyk. van de loro
źródło: mapa.targeo.pl